Historia parafialnego chóru Iunctus sięga początku lat 90. Wtedy to grupa młodzieży gromadziła się, aby służyć śpiewem podczas Mszy Św. o godz. 9.00. Głównym inicjatorem tych spotkań był Wojciech Karasek. Do śpiewu chóralnego było co prawda jeszcze wtedy daleko (były to głównie religijne piosenki z gitarą), ale zmiany w jego kierunku przyniosło między innymi przygotowanie do Europejskiego Spotkania Młodych wspólnoty Taizé, które miało odbyć się we Wrocławiu w 1995 roku.Jednym z charakterystycznych elementów tych spotkań jest modlitwa śpiewem, przy pomocy wielogłosowych, krótkich kanonów. Spotkania modlitewne w duchu Taizé odbywały się również w naszej parafii, a ich prowadzeniem zajmowali się członkowie muzycznej grupy.

Połowa lat 90. była również czasem rozkwitu ośrodków liturgicznych powstających wokół duszpasterstw dominikańskich. Ich owocem były m.in. nowe wielogłosowe pieśni liturgiczne, chętnie przenoszone przez zespoły i schole do parafii. W takim właśnie klimacie śpiewająca grupa młodych przygotowując pierwsze czterogłosowe opracowania pieśni na Triduum Paschalne dała początek parafialnemu chórowi. Pierwszymi dyrygentkami chóru były Ewa Wiśniewska (obecnie Chorążyczewska) i Katarzyna Przytuła (Tomaszewska). W 1998 roku, na krótko, chór połączył się z chórem parafii św. Jana Ap., a prowadzenie przejęła Edyta Szostak-Kirzyc.

W 2002 roku, z inicjatywy Renaty Hrehorowicz (Wojtylak) nastąpiła reaktywacja chóru parafialnego, a jego dyrygentem została Iwona Szatkowska (Wróbel). Z czasem członkowie grupy zdecydowali o przyjęciu obecnej nazwy chóru. Iunctus (łac. zjednoczony) – wyraża chęć bycia prawdziwą wspólnotą, która mimo różnorodności jej członków, poprzez swoją pasję – muzykę i śpiew – stara się jak najściślej połączyć z Bogiem, Najdoskonalszym Muzykiem.

Obecnie chór swoim śpiewem służy podczas liturgii najważniejszych świąt (Triduum Paschalne, Boże Narodzenie), uroczystości parafialnych (odpust, bierzmowanie, prymicje), a także niedzielnych Mszy Św. i nabożeństw okresowych (Droga Krzyżowa). Swoją posługę modlitewną i ewangelizacyjną realizuje także poprzez inicjowanie nabożeństw (Akatyst ku czci Najświętszej Maryi Panny) czy udział w festynach parafialnych, koncertach i innych imprezach organizowanych w mieście i nie tylko (Orszak Trzech Króli, Biesiada charytatywna, kolędowanie z innymi oleśnickimi chórami).

Swoje umiejętności członkowie chóru doskonalą poprzez udział w warsztatach muzyczno-liturgicznych u OO. Dominikanów we Wrocławiu oraz organizując takie warsztaty w naszej parafii. Chór Iunctus, na przestrzeni lat, uczestniczył również w wielu koncertach, przeglądach i konkursach. W 2009 roku został zaproszony na koncert w ramach VI Rekolekcji Ewangelizacyjnych pod hasłem: Człowieku, wejdź na drzewo, który odbył się w Bazylice św. Jadwigi w Trzebnicy. W 2010 roku Chór Akademicki „Pro Pace” i Warszawska Orkiestra Symfoniczna „Archi Dello Spirito” zaprosili chórzystów z naszej parafii na wspólny koncert „Pochwała miłosierdzia”, który odbył się w Świdnicy. W 2011 r. Iunctus odpowiadał za oprawę muzyczną podczas The Goddard Schools poświęcenia pierwszego w naszej archidiecezji kościoła pod wezwaniem bł. Jana Pawła II w Kobylej Głowie (par. Ciepłowody). W 2012 r. podczas VI Ogólnopolskiego Przeglądu Pieśni Sakralnej „Vox Domini” w Prusicach chór wyśpiewał drugie miejsce. Rok 2013 rozpoczął się dla chórzystów osiągnięciem II miejsca w kategorii chórów parafialnych w Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie czytać a useful source. Tego samego roku chór wyśpiewał II miejsce podczas XV Salwatoriańskiego Festiwalu Piosenki Religijnej w Trzebnicy. W 2014 roku nasz parafialny chór wziął udział w X Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej w Żorach, gdzie zajął III miejsce.

W przeddzień kanonizacji Jana Pawła II (2014) połączone chóry Iunctus i Appasionata (z MOKiS Oleśnica) wystąpiły w oleśnickim amfiteatrze Nad Stawami we wspólnym koncercie. Zapoczątkował on współpracę obu zespołów, która zaowocowała między innymi wspólnym występem w castingu do widowiska operowego „Zarzuela”, przygotowywanego w ramach projektu Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016. Po przesłuchaniach w Operze Wrocławskiej, nasz chór został zakwalifikowany do udziału w tym przedsięwzięciu.

Najważniejszym zadaniem chóru pozostaje jednak służba w parafii, a celem podejmowanych działań jest własny rozwój duchowy członków zespołu oraz – o ile to tylko możliwe – pomoc innym w nawiązaniu modlitewnej łączności z Bogiem. Radość z muzykowania jest dodatkowym elementem, który pozwala zachwycić się Bożą chwałą. W Boże Narodzenie 2015 r. chór wydał płytę z kolędami „Bóg się rodzi”.