30 listopada 2024 r. rozpoczynamy nowy etap prac synodalnych. Parafialne zespoły synodalne otrzymają projekty dokumentów synodalnych i od grudnia 2024 do końca lutego 2025 będą formułować uwagi do tych projektów (szczegóły: w Regulaminie Synodu – art 46 oraz Harmonogramie Synodu dostępnych na www.synodwroclaw.pl w materiałach do pobrania). W marcu 2025 przedstawiciele parafii (świecki i duchowny) spotkają się na poziomie dekanatu i na podstawie odpowiedzi udzielonych w parafiach wypracują wspólnie uwagi dekanatu do projektów dokumentów synodalnych.
W związku z powyższym zapraszamy wszystkich członków zespołów i komisji synodalnych na spotkanie do Kościoła NMP na Piasku we Wrocławiu, które odbędzie się 30.11.2024. Chcemy tego dnia wspólnie modlić się o moc i mądrość Ducha Świętego na nowy etap prac oraz przekazać dekanatom dokumenty, nad którymi będą pracować.
Program spotkania:
9:30 – zawiązanie wspólnoty,
10:00 – katecheza (4. znak – rozmnożenie chleba),
10:30 – adoracja,
11:00 – losowanie dekanatów opracowujących odpowiedź dla poszczególnych komisji synodalnych,
11:45 – Eucharystia pod przewodnictwem ks. abp. Józefa Kupnego,
13:00 – spotkanie przy ciepłym posiłku i czymś słodkim w Metropolitalnym
Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu, pl. Katedralny 14, Wrocław.
Zespół synodalny – członkowie, terminy.
We wrześniu 2024 weszliśmy w kolejny etap wspólnej drogi. W każdej parafii powinien powstać zespół synodalny. Powinni go tworzyć: ksiądz proboszcz, księża wikariusze, przedstawiciele wspólnot spotykających się na terenie parafii, osoby zaangażowane w jej życie oraz wszyscy, którzy chcieliby dołączyć do prac synodalnych. Prosimy, aby informację o możliwości dołączenia do zespołu synodalnego ogłosić wszystkim parafianom. Dołączyć do zespołu synodalnego można do 30.09.2024. Do 30.09.2024 do Sekretariatu Synodu powinny trafić listy zespołów synodalnych oraz kopie deklaracji członka zespołu synodalnego.
Jak wygląda pierwsze spotkanie zespołu synodalnego?
W czasie pierwszego spotkania zespołu synodalnego w parafii uczestnicy dzielą się Słowem Bożym, odczytują fragmenty Regulaminu Synodu dotyczące prac zespołu, wybierają Sekretarza, ustalają sposoby komunikacji oraz harmonogram spotkań. Szczegółowe informacje dotyczące przebiegu spotkania znajdują się na stronie www.synodwroclaw.pl w zakładce: materiały do pobrania.
Dlaczego członkowie zespołu wypełniają deklaracje?
Deklaracje członka zespołu to zobowiązanie do regularnego zaangażowania w prace Synodu (spotkania raz w miesiącu). Każdy dekanat będzie w marcu 2025 wybierał swojego świeckiego przedstawiciela do plenum Synodu. Może nim zostać ktoś, kto regularnie uczestniczył w spotkaniach w swojej parafii. Podanie danych kontaktowych (e –mail) w deklaracjach pozwoli także na przesyłanie bezpośrednio wiadomości o postępach prac synodalnych wszystkim członkom zespołów.
Jak wyglądają następne spotkania zespołów synodalnych?
Spotkania odbywają się raz w miesiącu w parafii lub dekanacie – harmonogram prac można znaleźć na stronie www.synodwroclaw.pl. Na tej stronie będą też w zakładce „Materiały” zamieszczane treści potrzebne do przeprowadzenia kolejnych spotkań.
Kiedy odbywają się spotkania w dekanacie?
Spotkania zespołów synodalnych w dekanacie odbywają się w październik i w lutym. Konkretną datę ustala ksiądz dziekan wraz z zespołem wsparcia i na trzy tygodnie przed spotkaniem informuje o nim parafie z dekanatu. Scenariusz spotkania znajduje się na stronie: www.synodwroclaw.pl w zakładce „Materiały”.
Modlitwa za Synod Archidiecezji Wrocławskiej
Panie Jezu Chryste, *
prosimy, daj nam usłyszeć Twój głos *
i jak Maryja czynić wszystko, co powiesz. *
Odnawiaj nasze życie w Kościele, *
byśmy budowali komunię, *
formowali serca *
i realizowali Twoją misję. *
Przez Ducha Świętego i na chwałę Ojca *
powierzamy Tobie synod Archidiecezji
Wrocławskiej, *
aby był Bożym dziełem w nas. *
Matko Boża Zwycięska, módl się za nami!
Uczyńcie wszystko, co wam powie Syn
Diecezjalny synod o nawróceniu i odnowie życia Kościoła
Komunia – formacja – misja
Cele:
1. doświadczyć spotkania Boga we wspólnocie Ludu Bożego,
2. rozeznać, przemyśleć i przeorganizować kształt struktur kościelnych dla odnowy wiary i owocnej misji,
3. zarysować wizję życia Kościoła, która pozwoli wyprzedzać nadchodzące wydarzenia i nie działać reaktywnie,
4. w ramach synodu wspólnie przeżyć Jubileusz roku 2025 (“Pielgrzymi nadziei”),
5. przygotować diecezję do przeżywania Wielkiego Jubileuszu roku 2033.
1