29 czerwca przeżywamy w Kościele jedno z najważniejszych wydarzeń liturgicznych letniego kalendarza – Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Choć tak bardzo różnili się charakterem, pochodzeniem i drogą życiową, to właśnie oni stali się fundamentem chrześcijaństwa i wspólnie oddali życie za wiarę w Rzymie. To dzień, który w szczególny sposób przypomina nam o darze jedności oraz powszechności Kościoła.
Skała i Apostoł Narodów
Liturgia łączy ich imiona, ponieważ obaj w doskonały sposób uzupełniali się w dziele ewangelizacji:
- Święty Piotr – prosty rybak z Galilei, który jako pierwszy wyznał w Jezusie Mesjasza. To jego Chrystus uczynił „Skałą” i powierzył mu klucze Królestwa Niebieskiego.
- Święty Paweł – wykształcony faryzeusz i dawny prześladowca chrześcijan. Po nawróceniu stał się niestrudzonym „Apostołem Narodów”, niosącym Ewangelię poganom.
Obaj przypieczętowali swoje świadectwo męczeńską śmiercią w Rzymie za czasów cesarza Nerona. Piotr zginął ukrzyżowany głową w dół, natomiast Paweł został ścięty mieczem.
Watykańskie paliusze – znak jedności z Papieżem
Uroczystość 29 czerwca ma od wieków niezwykle ważny wymiar dla Kościoła powszechnego. To właśnie w tym dniu w Bazylice św. Piotra w Watykanie papież błogosławi i nakłada paliusze nowo mianowanym arcybiskupom metropolitom z całego świata. Paliusz to biały, wełniany pas ozdobiony sześcioma czarnymi krzyżami. Symbolizuje on ścisłą łączność metropolitów ze Stolicą Apostolską i Następcą św. Piotra.
Tradycja ta ma wielkie znaczenie dla Kościoła w Polsce. Podczas tegorocznych uroczystości w Rzymie, papież Leon XIV nałoży paliusze nowym polskim metropolitom:
- Kard. Grzegorzowi Rysiowi (metropolicie krakowskiemu)
- Kard. Konradowi Krajewskiemu (metropolicie łódzkiemu)
- Abp. Andrzejowi Przybylskiemu (metropolicie katowickiemu)
Módlmy się w tym dniu za naszych pasterzy, aby na wzór Świętych Patronów – Piotra i Pawła – odważnie i z gorliwością prowadzili powierzone im diecezje. Nie zapominajmy także o modlitwie w intencji Ojca Świętego, wspierając jego papieską posługę Kościołowi.
Wyjątkowy odpust zupełny 29 czerwca
Z uroczystością tą wiąże się szczególna i rzadka łaska duchowa, o której wielu wiernych nie wie. Tylko w dniu 29 czerwca można uzyskać odpust zupełny za pobożne posługiwanie się przedmiotem religijnym, który został pobłogosławiony przez papieża (lub biskupa).
Chodzi tutaj o przedmioty pobożności, takie jak:
- Krzyż lub krucyfiks
- Różaniec
- Medalik lub szkaplerz
Jak uzyskać ten odpust?
Aby w tym dniu zyskać odpust zupełny (dla siebie lub za zmarłych) za pomocą takiego przedmiotu, należy:
- Pobożnie posłużyć się tym przedmiotem (np. ucałować krzyżyk, odmówić dziesiątek różańca).
- Odmówić wyznanie wiary (dowolną formułę, np. Wierzę w Boga lub Skład Apostolski).
- Spełnić trzy stałe warunki odpustu: spowiedź sakramentalna (stan łaski uświęcającej), przyjęcie Komunii Świętej oraz modlitwa w intencjach Ojca Świętego.
- Zachować wolność od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu.
Uwaga: Jeżeli posługujemy się przedmiotem, który był pobłogosławiony przez „zwykłego” kapłana lub diakona, zyskujemy w tym dniu odpust cząstkowy.
Uroczystość Świętych Piotra i Pawła to zatem doskonała okazja, by wyciągnąć z szuflad różańce czy krzyżyki przywiezione z pielgrzymek do Rzymu lub otrzymane przy okazji papieskich błogosławieństw i otworzyć się na strumień Bożej łaski.